Menu Zamknij

Co powinieneś wiedzieć o alarmach zanim zdecydujesz się na konkretny model i zamówienie usługi montażu?

matrix

Łyknij pigułkę wiedzy i odnajdź się w tym Matrixie.

Powierzyć system w ręce agenta, czy instalatora, jakie urządzenia wybrać?

Czytanie jest nudne, ale warto zapoznać się z tym, na co wydasz swoje pieniądze.

Czy będziesz czuł się bezpieczny?

Czy będziesz miał komfort użytkowania i obsługi?


Agencja ochrony czy instalator niezależny?

agent

Agencja ochrony zrobi to prawdopodobnie taniej, oferując duży rabat na zainstalowane elementy systemu. Podobnie jak w sieciach komórkowych kupując abonament i podpisując umowę dostaniesz telefon za symboliczną kwotę, ale… i tu już wszyscy wiedzą.Firmy ochroniarskie dumpingują ceny, aby złapać klienta na abonament monitoringu, w którym odbiją sobie w dwójnasób różnicę w cenie montażu. Niestety agencje ochrony tnąc koszty montażu robią to często oszczędzając na fachowych pracownikach i stosując słabej jakości materiały i podzespoły, często z wybraków- tak zwanych PROMOCJI.

 • W agencjach często pracują „instalatorzy z łapanki” za 6,5zł -7,5zł na godzinę lub przypadkowi podwykonawcy, ponieważ agencje preferują w zatrudnieniu rencistów i emerytów.
 • Firmy montują najtańsze czujniki analogowe- w końcu jak będzie fałszywy alarm to przyjadą i zarobią za interwencję.
 • Wykonują instalacje niedbale i szybko, ponieważ mają ograniczony czas i budżet- w końcu j.w. gdy będzie fałszywy alarm to przyjadą i zarobią za interwencję.
 • Montują systemy uzbrajane z pilota, co urąga zasadom bezpieczeństwa.
 • Montują systemy bez klawiatur sterujących przy pomocy, których można sprawnie i bezpiecznie korzystać z systemu i diagnozować jego komunikaty samemu.
 • Programują tylko podstawowe funkcje systemów, które mają o wiele więcej możliwości tylko, dlatego, że robią to przeważnie z klawiatury, ( jeżeli jest) a nie z komputera, który daje pełny dostęp do oprogramowania procesora centrali.

Powyżej przytoczone praktyki firm ochroniarskich nie są tylko czarnym PR. Fakty te są poparte wiedzą praktyczną z krótkotrwałego epizodu współpracy z nimi oraz z relacji klientów i spostrzeżeń podczas napraw i modernizacji instalacji po agencjach.


U niezależnego instalatora będzie trochę drożej, ale…

 

Z pewności, jakość usługi będzie adekwatna do ceny. Instalatorzy również liczą koszty i szukają balansu między jakością i ceną urządzeń, ale w ich interesie w przeciwieństwie do agencji ochrony jest to żeby system się nie psuł, nie powodował fałszywych alarmów i nieuzasadnionych kosztów za interwencję.

 • Nikt nie wejdzie Ci z buciorami na dywan, nie zapyli całego domu zwiercinami.
 • Niezależny instalator dba o to, aby nawiązać trwały i rzeczowy kontaktz klientem.
 • Ma więcej czasu na dostosowanie systemu do potrzeb klienta.
 • Pracuje bez stresu związanego z powszechnym w firmach ochroniarskich mobbingiem.
 • Daje większy wybór rozwiązań, urządzeńi często większą wiedzę od pracowników firm ochroniarskich.
 • Instalator cały czas dokształca się w nowych technologiach, jest na bieżąco z nowinkami technicznymi. W przeciwieństwie do pracowników firm ochroniarskich, którzy za swoje 6,50 na godzinę chcą tylko przeżyć 8 godzin w pracy i wrócić do domu lub obskoczyć jakąś lepiej płatną fuchę przy pielęgnacji ogrodu u sąsiada.
 • Wykonany przez instalatora system również możesz podłączyć do agencji ochroniarskiej, ale, po co? Jak wystąpi alarm to przyjadą po 20-40 minutach, obejdą budynek specjalnie nie wnikając „a, to pewnie fałszywy alarm” przyłożą swój czytnik do punktu kontrolnego i pojadą spowrotem.
 • Więcej pewności da Ci system alarmowy z powiadomienie GSM na twój telefon oraz opcjonalnie na telefony bliskich sąsiadów lub członków rodziny, którzy szybciej i skuteczniej sprawdzą czy wszystko jest u Ciebie w porządku.
 • Twój alarm może Cię szczegółowo informować o tym, co stało się w twoim obiekcie, z którego czujnika, w którym pomieszczeniu nastąpiło zdarzenie alarmowe. Może to być nawet 64 różne SMS-y zależnie od potrzeby i zdarzenia. Firmy ochroniarskie często wykorzystują około 4 informacji takich jak Alarm ( informacja wzięta ze styku sygnalizatora tzw. „z BELLA”), napad (z pilota napadowego), awaria i sabotaż, (jeżeli są podłączone, a z lenistwa i dla wygody często nie są), oraz załączenie i wyłączenie z zaprogramowanego wyjścia centrali, jeżeli im się chce oprogramować z klawiatury.

Z czego składa się instalacja alarmowa.

system

Każda instalacja alarmowa składa się z podstawowej bazy sprzętowej, jaką jest płyta główna centrali alarmowej, obudowa z zasilaczem, akumulator, klawiatura sterująca, czujniki i sygnalizatory. Ilość i rodzaj czujników jest zależny od ilości wejść centrali, potrzeb klienta i specyfiki występujących zagrożeń. Opcjonalnie można też uzupełnić instalację o powiadomienie GSM lub nadjniki radiowe współpracujące z agencją ochrony.


Płyta główna centrali alarmowej- procesor.

Centrale alarmowe odbierają informacje od czujników systemu alarmowego i w zależności od zaprogramowanego algorytmu uruchamiają określone urządzenia wykonawcze.

W zależności od tego ile czujników chcesz podłączyć teraz lub w przyszłości musisz wybrać centralę obsługującą odpowiednią ilość linii dozorowych. Błędem jest montowanie kilku czujników na jednej linii- z wyjątkiem czujników adresowalnych cyfrowo. Więc ile czujników- tyle linii w centrali + linia antysabotażowa czuwająca przez 24 godziny na dobę, kontrolująca zabezpieczenia obudów urządzeń i sygnalizatorów.

W naszej ofercie znajdziesz niezawodne, nowoczesne centrale alarmowe firmy Satel – polskiego producenta urządzeń do systemów alarmowych. Polecamy je, jako jedne z najlepszych rozwiązań na rynku polskim do zabezpieczenia wszelkiego typu obiektów. Ich zaletą jest bezkonkurencyjna funkcjonalność, dostępność serwisów, ciekawe wzornictwo i dostępność wszelkiego instrukcji w języku polskim (na zamówienie dostępne również inne wersje językowe).


Powiadomienie telefoniczne GSM.

gsm powiadomienie telefoniczne Satel GSM-4

Większość użytkowników oczekuje od instalacji alarmowej funkcji powiadamiania, gdy w obiekcie wystąpi zdarzenie istotne dla właściciela – alarm, zanik zasilania elektrycznego, spadek temperatury itp. W tym celu centrale wyposaża się w powiadomienia GSM. Niektóre centrale alarmowe posiadają zintegrowane- umieszczone na płycie głównej centrali komunikatory GSM umożliwiające zaawansowane funkcje powiadamiania i sterowania automatyką za pośrednictwem SMS lub połączeń głosowych.

Najbardziej zaawansowanym w tej dziedzinie urządzeniem w naszej ofercie jest centrala alarmowa SATEL Integra 128 WRL.

integra-128-wrl płyta główna centrali Satel Integra 128-WRL


Powiadomienie GSM zintegrowane z centralą czy jako oddzielny element systemu.

Zanim zdecydujesz się na centralę alarmową z powiadomieniem zastanów się jak szczegółowej wiedzy o tym, co się dzieje w twoim obiekcie potrzebujesz.

Jeżeli wystarczą Ci proste informacje typu ALARM, ZANIK NAPĘCIA, AWARIA to proste zewnętrzne powiadomienie GSM wystarczy. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej-, z jakiej czujki nastąpił alarm, czy zostało włączone / wyłączone czuwanie w interesującej Cię części obiektu, O której godzinie dzieci wracają do domu to koniecznie wybierz centralę ze zintegrowanym powiadomieniem GSM. Z centrali Integra 128WRL ze zintegrowanym powiadomieniem możesz otrzymać dowolnie edytowane powiadomienia zgodnie z Twoimi potrzebami, oraz możesz sterować do 40 funkcji automatyki w obiekcie poprzez SMS, w tym 8 z potwierdzeniem rzeczywistego wykonania funkcji.


Klawiatury sterujące- manipulatory.

Manipulatory to niezbędna część systemu alarmowego- pozwalająca na wygodne i bezpieczne sterowanie funkcjami alarmu. W zależności od sposobu wyświetlania informacji dzielimy je na LED sygnalizujące stany diodami w opisanym panelu i LCD wyświetlające komunikaty i menu w formie tekstowej. Coraz częściej pojawiają się również ikonowe z ekranem dotykowym.

W zależności od centrali alarmowej, jaką wybierzesz możesz też wybrać wśród gamy dedykowanych do niej klawiatur. Niektóre modele central tak, jak Satel Integra posiadają do wyboru około 7 rodzajów klawiatur w dwóch wariantach oświetlenia – niebieskie lub zielone.


Czujniki alarmowe

Czujniki ruchu PIR są jednym ze skuteczniejszych sposobów ochrony przed włamywaczem. Reagują na pojawienie się intruza w promieniu do 20m od nich. Ich głównym zadaniem jest wykrycie zmiany obserwowanego obszaru z normalnego na nieprawidłowy, a następnie przekazanie tej informacji do centrali alarmowej. Czujki mogą ostrzegać użytkownika o różnego typu zdarzeniach zachodzących w obiekcie, np. o wtargnięciu intruza (czujki PIR lub czujki dualne), o próbie wyrwania okiennic lub wybicia szyb (czujki magnetyczne oraz zbicia szkła) oraz o niebezpieczeństwie w postaci ulatniającego się gazu ziemnego lub propan-butanu, czy też o obecności gazów usypiających.


Sygnalizatory alarmowe.

Sygnalizatory

Sygnalizatory alarmowe dzielimy na zewnętrzne- montowane na elewacji obiektu i wewnętrzne- montowane wewnątrz.

Zadaniem zewnętrznych jest generowanie sygnału dźwiękowego i świetlnego w celu wywołania reakcji otoczenia na zaistniałe zagrożenie. Gdy nie „hałasują” spełniają funkcję prewencyjną- potencjalny intruz widząc sygnalizator przyjmuje domniemanie, że w obiekcie jest sprawna instalacja alarmowa.

Sygnalizatory wewnętrzne- montowane wewnątrz mają za zadanie działać odstraszająco i deprymująco na intruza wykrytego przez czujniki. Sygnalizator daje też informację wewnątrz budynku, że w czuwającej strefie – na przykład na parterze został wykryty intruz, gdy na piętrze w strefie nieczuwającej śpią mieszkańcy.


Sterowanie automatyką- inteligentny dom.

automatyka

Twoja centrala alarmowa, jeżeli będzie odpowiedniej klasy może sterować również elementami infrastruktury Twojego obiektu. Może sterować: roletami, oświetleniem, ogrzewaniem, bramami, drzwiami, nawadnianiem, wentylacją, klimatyzacją, i czym tylko zechcesz. Możesz sterować tym wszystkim za pośrednictwem klawiatury, pilotów, czujników, przeglądarki internetowej, telefonu z aplikacją wirtualnej klawiatury lub poprzez telefon z wybieraniem tonowym czy SMS.

To się nazywa „inteligentny dom”. Jeżeli zamierzasz korzystać z takich funkcjonalności to proponujemy centrale z serii Versa i Integra firmy SATEL.


Wiesz już, co, do czego służy, więc czas na podjęcie decyzji.

cache_2416530725

Mamy nadzieję, że powyższe informacje przydały się do podjęcia świadomej decyzji o wyborze centrali alarmowej jej elementów składowych i funkcjonalności. Jeżeli jesteś zainteresowany wyceną Twojego systemu skorzystaj z opcji naszego konfiguratora ofert. Wypełnij zawarte tam okna i odpowiedz na pytania, a my przygotujemy dla Ciebie kosztorys w oparciu o Twój wybór.


Kontakt