Menu Zamknij

Garść podstawowych informacji dla inwestora.

Telewizja przemysłowa – CCTV otacza nas niemal na każdym kroku. W dzisiejszych czasach telewizja przemysłowa jest niezbędnym wyposażeniem sklepów, banków, stacji benzynowych, zakładów pracy, oraz ulic naszych miast. Upowszechnienie telewizji przemysłowej związane jest z rozwojem różnego rodzaju technologii oraz ze spadkiem cen za urządzenia do monitoringu. Ciągły spadek cen urządzeń wykorzystywanych na potrzeby monitoringu sprawia, że telewizja przemysłowa stosowana jest także do monitoringu domów i obiektów mieszkalnych. Najważniejsze zalety telewizji przemysłowej to:

  • działanie prewencyjne zwiększające bezpieczeństwo
  • zwiększenie wydajności pracy poprzez kontrolę procesów produkcyjnych
  • możliwość zdalnego nadzorowania za pośrednictwem sieci komputerowych i telefonii GSM
  • ochrona przed kradzieżami, włamaniami i dewastacją
  • nagrania zarejestrowane za pomocą rejestratorów mogą służyć jako dowód w sądzie

Telewizja przemysłowa w ostatnim czasie zagościła także w polskich szkołach. Jej głównym zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa uczniów- walka z agresją i wandalizmem.


Kamery IP – internetowe.

Kamera na żywo- obraz z Bielska-Białej z dzielnicy Mikuszowice Krakowskie. Można dzięki niej zobaczyć jaka jest pogoda w Beskidzie Śląskim oraz jaki jest ruch na drodze 69 Bielsko-Biała Żywiec. Na pierwszym planie widać ulicę Żywiecką DK-69. Na dalszym planie pasmo Beskidu Śląskiego z górującym nad nim szczytem Klimczoka. Po lewej stronie w oddali przy dobrej widoczności można obserwować Skrzyczne z charakterystycznie świecącym w nocy Radiowo-Telewizyjnym Ośrodekiem Nadawczym (RTON Skrzyczne).
m2a

Link do mojej kamery internetowej on-line

Kamery monitoringu domu, firmy.


Dobór kamer w zależności od potencjalnych zagrożeń.

cctv

W zależności od celów, jakie ma spełniać twój system CCTV należy zastosować odpowiednie urządzenia. Nie wszystkie kamery nadają się do nadzorowania w nocy, i nie wszystkie widzą dostatecznie dobrze, aby w razie, czego spełniły swoje zadanie.

Cóż z tego, że zarejestrujesz w nocy rozmytą czarnobiałą postać złodzieja, który okradł twój samochód, jak i tak nie uda się go zidentyfikować i z powodu niedostatecznej jakości nie może to stanowić dowodu przeciwko niemu w wypadku jego ujęcia. Nie daj się namówić na tanie kamery dzień/noc z wbudowanymi oświetlaczami podczerwieni, jeżeli masz skutecznie nadzorować obiekt w nocy.

Powyżej przykład obrazu z kamery podobnej do tych na zdjęcach poniżej z oświetlaczem podczerwieni IR podczas zamglonej nocy i przy użyciu dodatkowego oświetlenia widzialnego (żarówka energooszczędna). Poruszające się w polu widzenia obiekty to cząsteczki paty wodnej w promieniach oświetlacza IR. Podobnie jest z padającym śniegiem, deszczem i pyłem. Błyszczy on wręcz w promieniach oświetlacza- powoduje fałszywe detekcje ruchu i zapełnia przestrzeń na twardym dysku rejestratora.

big_CC-7550IRdm170ir20-kamera-kopuowa-dzienoc-650700tvl-procesor-sony-effio-obiektyw-38mm-owietlaczem-ir-do-20m-antywandal cache_2418101027

Deszcz, pająk polujący na muchy zlatujące się w kierunku widocznego dla nich światła podczerwieni i wiatr mogą skutecznie zneutralizować tanią kamerę dzień/noc IR


Można też i tak- kamera bez IR ale większej czułości i z lepszym obiektywem przy niewielkim oświetleniu.

Powyższy zapis jest wykonany z kamery dzień /noc z podbiciem czułości przy użyciu średniej jasności obiektywy (F 1,2) z doświetleniem żarówką energooszczędną 5W.

cache_2418105643

Zdjęcie powyżej przedstawia ten sam plan bez doświetlenia żarówką energooszczędną 5W z wykorzystaniem oświetlenia z latarni ulicznych.


Zanim, więc zdecydujesz, jakie zdarzenia i zagrożenia masz zamiar obserwować i w jakich warunkach oświetlenia weź pod uwagę powyższe informacje. Współczesne kamery w dzień widzą na ogół dość dobrze, ale w nocy lub w miejscach bardzo nasłonecznionych trzeba stosować odpowiednie kamery i obiektywy.